Profilaktyka

Zadbaj o stopy u podologa

Dzięki naszym stopom pokonujemy tysiące kroków dziennie. Niestety na co dzień stawiamy przede nimi im wiele wyzwań. Nosimy niewygodne, czasem nawet zacisnę buty, bawimy się w operacje „zrób to sam” na wrastającym paznokciu. Nie pielęgnujemy i zapominamy o kosmetycznych produktach dedykowanych stopom. Jakie jeszcze popełniamy błędy w dbaniu o nasze stopy? Czy skóra mężczyzny wymaga nieco innej pielęgnacji niż skóra kobiety? Jaki zakres działań obejmuje dziedzina podologii?


Podolog Kamila Domżał z warszawskiego Gabinetu Stópka wyjaśnia nam kilka podstaw swojej profesji.

Błędy w pielęgnacji

Najczęstszymi błędami popełnianymi w pielęgnacji naszych stóp są: 

  • zbyt częste i zbyt mocne ścieranie zrogowaciałego naskórka,
  • używanie przy tym niewłaściwych narzędzi (np.: ostrza omegi),
  • ścieranie naskórka „na mokro”,
  • a także obcinanie paznokci „na okrągło”,
  • coraz częściej stosujemy również preparaty nieodpowiednie dla naszych stóp lub niezgodnie z zaleceniami producenta,
  • niewłaściwie używamy też skarpetek złuszczających, plastrów na odciski, kremów z wysoką zawartościąmocznika, gdy nie ma takiej potrzeby.

Należy podkreślić, że skóra stóp u mężczyzn i kobiet nieznacznie się różni, zazwyczaj skóra mężczyzn jest grubsza. Jednak ich pielęgnacja jest praktycznie taka sama. Ważny jest przede wszystkim regularny pedicure (raz na 4-6 tygodni) oraz pielęgnacja domowa obejmująca preparaty dobrane do typu skóry danego pacjenta.

Zakres podologii

Podologia obejmuje pedicure leczniczy/medyczny w skład, którego wchodzą: 

  • usuwanie odcisków, modzeli,
  • terapia pękających pięt,
  • korekcja wrastających paznokci,
  • rekonstrukcja płytki paznokciowej,
  • pielęgnacja stóp cukrzyków,
  • czasem również dobieranie indywidualnych wkładek ortopedycznych lub ortez.

Dobry podolog doradza także w zakresie domowej pielęgnacji stóp.

Pierwsza wizyta

Do podologa należy kierować się już wówczas, gdy zauważymy pierwsze symptomy problemów w obrębie naszych stóp, kiedy poczujemy dyskomfort lub ból. Nie należy odwlekać terminu pierwszej wizyty, licząc że problem sam się rozwiąże. Im wcześniej trafimy do gabinetu specjalisty, tym terapia przebiegnie szybciej i co często ważne dla klientów – taniej.

W pierwszej kolejności podolog zbiera wywiad. Pyta o stan zdrowia, występujące choroby, przyjmowane leki, które mogą mieć wpływ na przebieg zabiegu (np. leki rozrzedzające krew). Następnie dezynfekuje stopy i przygląda się w jakim są obecnie stanie. Sprawdza, czy prawidłowo obcinamy paznokcie, czy na podeszwie lub grzbietach palców nie ma odcisków, modzeli. Bada ogólny stan skóry. Warto dodać, że podolog świadomy odpowiedzialności jaka na niego spada – diagnozuje i leczy swoich pacjentów bardzo starannie. Następnie przedstawia możliwości zabiegu i jego korzyści.

Stopy „opracowuje się” zazwyczaj frezarką. Podolodzy mają szeroki wachlarz specjalistycznych frezów do paznokci, skórek i podeszw stóp oraz narzędzia podologiczne tj. cęgi, skalpele, dłutka. Po przeprowadzonym pedicurze wykonuje się peeling, a następnie wmasowuje odpowiedni krem na zakończenie zabiegu.

Istotne, by uświadamiać jak ważne jest obcinanie paznokci na „pół księżyc”, nie na „okrągło”. Przy tym nie powinniśmy też zostawiać ostrych bocznych krawędzi, które mogą ranić wały. Dobrą praktyką jest wmasowywanie w okolice paznokci i wałów okołopaznokciowych serum lub oliwki, tak by je nawilżyć i natłuścić. W trudniejszych przypadkach można zastosować serię zabiegów IBX lub manicure japońskiego.

Podsumowując: rolą podologa jest również edukacja i rozmowa z pacjentem. Udzielenie mu wszystkich informacji przydatnych w prawidłowej pielęgnacji stóp, a w ramach danego zabiegu również tych pomocnych w przywróceniu ich zdrowotnej kondycji.

Leczniczy pedicure

Pedicure to przede wszystkim zabieg pielęgnacyjny, a w przypadku podologii także leczniczy. Oprócz paznokci i ich malowaniem, zajmujemy się także podeszwą stóp, zrogowaciałym naskórkiem, modzelami, odciskami, korekcją wrastających paznokci. Wciąż wielu mężczyzn uważa, że pedicure jest zabiegiem zarezerwowanych wyłącznie dla kobiet, właśnie ze względu na błędne przekonanie, że pedicure polega jedynie na malowaniu paznokci.

Profesjonalny podolog

Warto podkreślić, że tylko doświadczony, wykwalifikowany podolog, posiada wiedzę niezbędną do podjęcia i przeprowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii. Osoby niewykształcone w tym kierunku mogą nie tylko nie umieć nam pomoc, ale nawet zaszkodzić. 

Profesjonalny pedolog podczas szkoleń i kursów korzysta dodatkowo z ośrodków, które współpracują z lekarzami, specjalistami z zakresu chorób stóp.

Proste rady od podologa

  • Przede wszystkim zwracajmy uwagę na nasze stopy, nie dopuszczajmy do narastania zmian, nie lekceważmy pogłębiającego się bólu i podrażnień.
  • Dbajmy o nasze stopy codziennie, zaczynając od wygodnego obuwia na higienie kończąc.
  • Nie wykonujmy własnych zabiegów na wrastającym paznokciu.
  • Po ciężkim dniu w pracy zadbajmy o masaż stóp, dobrym pomysłem jest piłka tenisowa, którą możemy rozmasować napięcia nawet przed telewizorem. Masaż wykowany jest także przez specjalistów w gabinecie.
Redakcja

Recent Posts

Rak wątrobowokomórkowy nie poczeka na zmiany

Eksperci alarmują, że rak wątrobowokomórkowy nadal pozostaje białą plamą na mapie polskiej onkologii. Co gorsze,…

2 miesiące ago

Potrójnie ujemny rak to nie wyrok. Jak profilaktyka uratowała mi życie

Onkolodzy od lat apelują, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność…

2 miesiące ago

W moich żyłach płynie oranżada

Czy chemioterapię można nazwać oranżadą? Czy o chorobie nowotworowej, jaką jest chłoniak można powiedzieć, że była/jest…

2 miesiące ago

Życie z dializą po przeszczepie nerki

Najpierw diagnoza choroby autoimmunologicznej, potem problemy z nerkami, w konsekwencji dializy; przeszczep, znowu dializy i…

3 miesiące ago

Nowotwór – choroba genetyczna

Często mówiąc o chorobach genetycznych, zapominamy o jednej z najgroźniejszych jednostek chorobowych naszych czasów -…

4 miesiące ago

Rak jajnika sprawił, że już wiem, dlaczego warto być świadomą pacjentką

Współczesna diagnostyka genetyczna nowotworów pozwala nam wykryć mechanizmy życia komórki i jej podziału, na które…

4 miesiące ago