Informacje

Robot UVD do walki z COVID-19

3 kwietnia 2020 r. na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowano inteligentnego robota UVD. Ma on już wkrótce trafić do pierwszego szpitala w Polsce – Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Jego głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i zredukowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś podczas prezentacji urządzenia powiedział:

Uczestniczyliśmy dzisiaj w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w prezentacji nowoczesnego urządzenia jakim jest robot UVD do dezynfekcji pomieszczeń. Jest to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, w dobie walki z koronawirusem. Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach. Robot spełnia swoje zadanie w około 2000 placówek. 

We Włoszech czy w Wielkiej Brytanii również wprowadzono go do praktyki klinicznej. Dlatego mamy nadzieję, że po dzisiejszej prezentacji nasze szpitale kliniczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu. Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu, do tego typu pomocy.

Szpitalom dedykowanym do walki

Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha, jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. 

Robert Tomasz Krawczyk – Dyrektor UCK WUM podkreślił:

Rozwiązania tego typu jak zautomazowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych, głównie sal chorych, bloków operacyjnych, korytarzy jest rozwiązaniem ultranowoczesnym. Na dzisiejsze czasy rozwiązaniem wręcz wymarzonym. 

Robot UVD skutecznie usuwa wszelkie patogeny poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. W ten sposób ogranicza rozprzestrzenianie się koronawirusów, bez narażania personelu szpitala na ryzyko infekcji.

Pełna automatyka

Robot jest w pełni autonomiczny, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami takimi jak koronawirusy czy bakterie, przyczyniając się do znacznego ograniczenia ryzyka infekcji. Z drugiej zaś ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

Autonomiczny robot do dezynfekcji powierzchni firmy UVD  Robots, w sposób powtrzalny, bezpieczny dla personelu i w pełnu automatyczny dezynfekuje powierzchnie w szpitalach. W powierzchniach, wszędzie tam gdzie potencjalnie personel medyczny może mieć kontakt z osobami zakażonymi i koronawirusem.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC o poziomie 99,99% w przypadku wirusów z grupy korona. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że te roboty mogą być już niedługo zaimplementowane w Polsce – zaznaczył Adam Centkowski – specjalista do spraw nowych technologii medycznych MED&CARE.

Wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim jest firma MED&CARE.

Redakcja

Recent Posts

Rak wątrobowokomórkowy nie poczeka na zmiany

Eksperci alarmują, że rak wątrobowokomórkowy nadal pozostaje białą plamą na mapie polskiej onkologii. Co gorsze,…

3 miesiące ago

Potrójnie ujemny rak to nie wyrok. Jak profilaktyka uratowała mi życie

Onkolodzy od lat apelują, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność…

4 miesiące ago

W moich żyłach płynie oranżada

Czy chemioterapię można nazwać oranżadą? Czy o chorobie nowotworowej, jaką jest chłoniak można powiedzieć, że była/jest…

4 miesiące ago

Życie z dializą po przeszczepie nerki

Najpierw diagnoza choroby autoimmunologicznej, potem problemy z nerkami, w konsekwencji dializy; przeszczep, znowu dializy i…

5 miesięcy ago

Nowotwór – choroba genetyczna

Często mówiąc o chorobach genetycznych, zapominamy o jednej z najgroźniejszych jednostek chorobowych naszych czasów -…

5 miesięcy ago

Rak jajnika sprawił, że już wiem, dlaczego warto być świadomą pacjentką

Współczesna diagnostyka genetyczna nowotworów pozwala nam wykryć mechanizmy życia komórki i jej podziału, na które…

6 miesięcy ago