Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM) to międzynarodowe święto osób ze stwardnieniem rozsianym oraz całej społeczności działającej na rzecz walki z tą chorobą. Obchodzony jest 30. maja każdego roku w kilkudziesięciu państwach na całym świecie. Został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego (Multiple Sclerosis International Federation, MSIF) oraz organizacje pacjenckie.

Celem obchodów jest budowanie wspólnoty pomiędzy osobami z SM, ich bliskimi, organizacjami pacjenckimi, środowiskiem medycznymi i instytucjami działającymi na rzecz osób z SM, a także podnoszenie świadomości społecznej na temat stwardnienia rozsianego.

Tegoroczny temat Światowego Dnia SM, tak jak poprzednio brzmi „SM. Więzi, kontakty, relacje” podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem. Hasło nabiera szczególnej mocy w dobie panującej epidemii COVID-19, która zmieniła życie wielu ludzi, m.in. utrudniła dostęp do usług medycznych i specjalistów, co w przypadku osób z SM miało istotne znaczenie. Dlatego obecnie jeszcze bardziej liczy się solidarność i wzajemne wsparcie. Budowanie więzi jest istotne nie tylko w walce z wykluczeniem, osamotnieniem, ale sprzyja też dobremu zdrowiu i poczuciu szczęścia. Z okazji obchodów przypinamy także pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane! 

Zapraszamy do włączenia się w obchody, w ramach których Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, w dniach 27-30 maja publikować będzie materiały wizualne nawiązujące do tematu tegorocznego Światowego Dnia SM.

28 maja na fanpage’u na Facebooku odbędzie się także debata on-line pt. „SM. Więzi, kontakty, relacje – koalicja na rzecz osób z SM” z udziałem ekspertów i organizacji pacjenckich. W jej trakcie, oprócz omówienia najważniejszych zagadnień związanych z wynikami kolejnej edycji Atlasu SM, leczeniem SM oraz Covid-19, organizacje pacjenckie i eksperci rozmawiać będą o tym jak pandemia wpłynęła na życie osób z SM a także o współpracy organizacji pacjenckich, decydentów, lekarzy i innych ekspertów, która zapewnić może osobom ze stwardnieniem rozsianym i ich bliskim najlepsze możliwe wsparcie.

Prelegentami będą: Rachel King z MSIF, prof. Krzysztof Selmaj i prof. Konrad Rejdak. Swój udział w debacie potwierdziła również prof. Agnieszka Słowik, Konsultant krajowa w dziedzinie neurologii oraz prof. Halina Bartosik-Psujek i prof. Monika Adamczyk-Sowa z Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN oraz Marzanna Bieńkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Zapraszamy do dołączenia do obchodów na www.ptsr.org.pl lub na naszym fanpage’u na Facebooku.

Redakcja

Recent Posts

Rak wątrobowokomórkowy nie poczeka na zmiany

Eksperci alarmują, że rak wątrobowokomórkowy nadal pozostaje białą plamą na mapie polskiej onkologii. Co gorsze,…

2 miesiące ago

Potrójnie ujemny rak to nie wyrok. Jak profilaktyka uratowała mi życie

Onkolodzy od lat apelują, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność…

2 miesiące ago

W moich żyłach płynie oranżada

Czy chemioterapię można nazwać oranżadą? Czy o chorobie nowotworowej, jaką jest chłoniak można powiedzieć, że była/jest…

2 miesiące ago

Życie z dializą po przeszczepie nerki

Najpierw diagnoza choroby autoimmunologicznej, potem problemy z nerkami, w konsekwencji dializy; przeszczep, znowu dializy i…

3 miesiące ago

Nowotwór – choroba genetyczna

Często mówiąc o chorobach genetycznych, zapominamy o jednej z najgroźniejszych jednostek chorobowych naszych czasów -…

4 miesiące ago

Rak jajnika sprawił, że już wiem, dlaczego warto być świadomą pacjentką

Współczesna diagnostyka genetyczna nowotworów pozwala nam wykryć mechanizmy życia komórki i jej podziału, na które…

4 miesiące ago