Okres wiosenny wpływa na nasze nastawienie. Przyroda obudziła się do życia a coraz ładniejsza pogoda, towarzyszące jej słońce sprawiają, że nasz organizm również się ożywia. Jest to czas, w którym nastrajamy się do wielu aktywności, pomysłów i postanowień, by uporządkować zaległe sprawy poprzez wprowadzanie zmian do naszego życia i porządku do przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu.

Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka czynników, które znacząco wpływają nie tylko na nasze samopoczucie ale i zdrowie. Astma, alergia są to choroby, które dodatkowo wymagają naszej atencji i wsparcia w leczeniu.

Alergia

Powszechna w dzisiejszych czasach dolegliwość – alergia, dotykająca wielu z nas; do tego dochodzi wątpliwa jakość powietrza na zewnątrz, która przekłada się także na jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Katar, suchość w gardle, łzawiące oczy, to tylko niektóre z uciążliwych dolegliwości, z którymi mają do czynienia alergicy.

Problem alergii jest o tyle duży, że alergeny mogą pojawić się nie tylko na zewnątrz w postaci np. pyłków roślin, ale także w przestrzeni domowej. O ile nie mamy większego wpływu na stopień zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz i ilość znajdujących się w nim alergenów, tak już możemy mieć kontrolę nad przestrzenią, w której mieszkamy.

Warto wykorzystać tę przewagę i leczyć alergię… czystością!

Zacznijmy od prostych kroków, by wprowadzić kilka zasad, które pozwalają minimalizować ryzyko zanieczyszczeń a tym samym zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy, czyli zdrowie nasze i najbliższych.

 1. Postarajmy się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia mieszkalne (najlepiej przez pół godziny dwa razy dziennie).
 2. Korzystajmy z wyciągów kuchennych.
 3. Nie zapominajmy prać pościeli raz na 2 tygodnie, w minimalnej temperaturze 60°C.
 4. Zwracajmy też uwagę na temperaturę i wilgotność powietrza, ponieważ alergeny, takie jak bakterie czy grzyby rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach. 
 5. Istotne jest też ograniczenie ilości przedmiotów zatrzymujących kurz, jak np. wykładzin dywanowych, pluszowych zabawek, pledów, suszonych kwiatów czy firan.
 6. Kluczowe w życiu z alergią jest częste odkurzanie mieszkania oraz czyszczenie podłóg za pomocą naturalnych środków, jak soda oczyszczona, sok z cytryny albo ocet, które są równie skuteczne jak środki chemiczne.
 7. Dym papierosowy, pyły z ulicy – zadbajmy, by miejsce, w którym śpimy i odpoczywamy, wolne było od tego rodzaju zanieczyszczeń.

Astma

Alergicy, astmatycy i ich najbliżsi doskonale wiedzą, bo odczuwają to na własnej skórze, że zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego i wewnątrzdomowego bezpośrednio wpływają na wystąpienie i nasilenie objawów alergicznych, a także na złe samopoczucie. Jednak warto byśmy wszyscy wprowadzali do naszego życia świadome zmiany, dzięki którym zadbamy o zdrowie całej rodziny.

Dbajmy o czyste powietrze wokół nas

Sprzątanie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w domu. Przy nim nie chodzi jedynie o aspekt wizualny, lecz przede wszystkim o dbanie o własne zdrowie. W naszych mieszkaniach zbierają się wszystkie bakterie, zarazki i zanieczyszczenia, które przynosimy z zewnątrz.

Przemyślane dbanie o czystość i porządek jest o tyle ważne, że dzięki niemu nasz dom staje się bezpiecznym miejscem, w którym dobrze się czujemy. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia zdrowia, ponieważ powietrze możliwie wolne od alergenów znacząco wpływa na komfort życia osób cierpiących na przykład na alergię czy astmę.

Alergen, alergia, astma…

Roztocza kurzu to silny alergen, na który jest uczulonych wiele osób. Takie objawy jak uporczywy kaszel czy kichanie mogą znacząco uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Kiedy nasz bliski lub my uczuleni jesteśmy na kurz, powinniśmy zadbać o to, aby było go jak najmniej. By go eliminować, musimy przygotować się na częste sprzątanie podłóg, półek i najmniejszych, trudno dostępnych zakamarków

Czy codzienne sprzątanie może być skuteczne?

Samo regularne sprzątanie jest bardzo istotne. Jednak równie ważne jest też wykonywanie tych czynności w sposób, który skutecznie wyeliminuje dany alergen. Oczywiście niewielu z nas ma możliwość dokładnego sprzątania domu codziennie. Tym bardziej jeśli oprócz pracy, mamy wiele obowiązków związanych z życiem rodzinnym.

Codzienne prace domowe można sobie bardzo ułatwić za pomocą odpowiedniego sprzętu. Ostatnio bardzo popularne i pomocne w takich zadaniach stały się bezprzewodowe odkurzacze. Dlatego dziś chcemy przyjrzeć się jednemu z nich, być może okaże się idealny również do Waszych wnętrz i potrzeb. Razem przeanalizujemy jego funkcjonalność i techniczne parametry.

Electrolux Pure Q9 Allergy, to bezprzewodowy odkurzacz dedykowany komfortowi użytkowania, ale przede wszystkim zdrowemu powietrzu. Zaopatrzony jest w 5-stopniowy system filtracji, usuwający do 99,9% cząstek o rozmiarach 0,3-10 µm.

odkurzacz electrolux

Urządzenie posiada 3 poziomy mocy oraz funkcję pamięci, która zapamiętuje ostatnie ustawienia. Dzięki konstrukcji pełnego nachylenia i wąskiemu korpusowi, z Pure Q9 bez problemu wyczyścimy przestrzenie pod niskimi meblami (do 140 mm). Wszystko za sprawą nowo zaprojektowanej, wąskiej elektroszczotki, dzięki której dotrzemy do trudno dostępnych miejsc i każdego rodzaju krawędzi. Dzięki niemu kurz już nie będzie taki straszny! Pure Q9 to nie tylko niezawodność użytkowania, ale także wyjątkowy design i nowoczesny wygląd.

Odkurzacz posiada aluminiową ramę z uchwytem wykonanym z ekologicznej skóry, który świetnie sprawdza się, jako delikatne wykończenie rączki odkurzacza. Ciekawe wzornictwo produktu powoduje, że może stać w dowolnym pomieszczeniu w domu, będąc zawsze pod ręką i w gotowości do pracy.

Oczyszczacz powietrza a alergia?

Prawdą jest, że samo odkurzanie i wycieranie kurzu może nie wystarczyć, by w odpowiednim stopniu uwolnić nasze mieszkanie od szkodliwych pyłów. Wielu z nas posiłkuje się tu wsparciem w postaci oczyszczaczy powietrza, czyli technologicznej, pomocnej dłoni w walce z zanieczyszczeniami – kurzem, niechcianymi zapachami, pyłkami PM2.5 i PM10.

Jak ważna jest taka czystość w domu wiedzą szczególnie rodziny, w których alergia i astma stwarzają nie lada wyzwanie.

Marka Electrolux w swojej ofercie posiada również innowacyjny oczyszczacz powietrza PURE A9, który pozbywa się aż 99,9% bakterii. To urządzenie rekomendowane jest nawet przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP,  a także posiada certyfikat ECARF.

oczyszczacz powietrza electrolux

PURE A9 – PA91-604GY w swojej klasie ma ogromną zdolność oczyszczania powietrza przy niskim poziomie hałasu. 

Najważniejsze cechy produktu:

 • CADR: 618 m3/h  
 • Rekomendowany do powierzchni 129 m2
 • Bardzo cicha praca – 16 dB
 • Unikalny design
 • System PureSense
 • System AirSurround
 • Dedykowana aplikacja mobilna
 • Produkt rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP
 • Posiada certyfikat ECARF(Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii) 
oczyszczacz electrolux dom

Dbając o powietrze, dbasz o siebie i bliskich

Ostatnio spędzamy w domu dużo czasu. Pamiętajmy, jak ważna jest jakość powietrza we wnętrzach, w których pracujemy, w których uczą i bawią się nasze dzieci. Szczególnie jeśli w grę wchodzi alergia czy astma. Dlatego jeśli tylko chcielibyście właściwie zadbać o powietrze w mieszkaniach i domach, to czas by wybrać sprzęt sprzątający i oczyszczacz dopasowany do Waszych potrzeb.